"Metaverse'de arsa para kazandırır mı?" | Hukuki riskleri neler? – DW TürkçeOcak ayında Microsoft dünyaca ünlü oyun firması Activision’ı rekor bir rakamla 70 milyar dolara satın aldı. Firmadan yapılan açıklamaya göre bu alım Microsoft’un Metaverse platformlarının geliştirilmesinde önemli bir rol oynayacak.
Son iki yıla sırasıyla Bitcoin ve NFT’ler damgasını vurmuştu. 2020’nin Mart ayında 4,500 ABD dolarına kadar düşen Bitcoin, yaklaşık 9 ay sonra 2021’in ilk haftasına neredeyse on kat değerlenerek 42.000 ABD doları değerinde girmişti.
NFT pazarı ise 2020 ile kıyaslandığında geçtiğimiz sene %2500 büyüyerek 9 milyar dolarlık pazar hacmine ulaştı.
Metaverse projeleri ise özellikle Facebook CEO’su Mark Zuckerberg’in şirketinin ismini META olarak değiştirmesi sonrası 2022’ye çok hızlı bir giriş yaptı. 2021 yılının ilk çeyreğinde NFT marketinin sadece %5’ini temsil eden metaverse projeleri, üçüncü çeyrekte neredeyse %15’e kadar yükselerek bir milyar dolar eşiğini geçti.
Metaverse’ten arsa alımı Türkiye’de de kısa zamanda büyük bir ilgi gördü. OVR adlı daha yeni ve hacim olarak daha küçük metaverse platformunda Türkiye en fazla kullanıcıya sahip ülke oldu.

YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın!

source

Leave a Comment